
Международни проекти
27.12.2018
Проект „Библиотеката- вълшебно място”( LAMP) с Центъра за развитие на човешките ресурси- гр. София, Програм
„ Еразъм +“
Постигнахме следните цели:
- Създадохме условия за мотивиране на децата още от най ранна възраст да бъдат привлечени в света на книгите. Чрез ежедневното си взаимодействие с книгата , нашите деца изостриха чувствителността си към културните традиции, ценности и норми.
- Изработихме информационни кътове във всяка група, а във фоайето на детската градина поставихме табло с информация за развитието на Проекта.
- Организирахме читални във всяка детска стая, където децата имаха свободен достъп и избор на книга, съобразена с тяхната възрастова характеристика. Създадохме и читалня на открито, която стимулира възрастни и деца в топли дни да бъдат привлечени в света на книгите. Там децата си избираха книга и заедно с учител, възпитател или родител се запознаваха със съдържанието и. Така стимулирахме децата самостоятелно или с помощи на възрастния да получават повече интересна информация от различни книги;създадохме импровизирана библиотека, от която родители заемаха книги и ги четяха на децата в домовете си. Така направихме родителите наши съмишленици и стимулирахме младите родители да повече на децата си.
- През месец април се включвахме в кампанията за насърчаване на четенето вкъщи D.E.A.R. „Остави всико и чети!”. Отбелязвахме по атрактивен начин междунардния ден на детската книга и 23 април - Световен ден на книгата. За целта изработихме и разпространихме брошури под наслов „Прочети ми приказка, моля!“, която се наложи като традиция. Организирахме състезания за най- много прочетени истории на децата по домовете. Раздадохме грамоти и награди на победителите, деца и родители. Тази кампания се разнесе от Фейсбук страницата на детската градина и се поде и от други детски градини в гр. Добрич. Това допринесе за увеличаването на броя на читателите;
- За кампанията „ Подарете ни книга“, Изработихме специални кутии и ги поставихме в близки до училища. Там по- големите деца поставиха книги, които вече са прочели. Събрахме над 200 книги и обогатихме нашия библиотечен фонд. В тази кампания се включиха и родители, приятели и дори децата от детската градина. По този начин стимулирахме поведението у децата за опазване на вече използвани книги.
- Заедно с по- големите деца подлепихме и подвързвахме 40 повредени книги, изработихме и книгоразделители.Така формирахме положително отношение за опазване на книгата, защото, тя е носител на интересна история.
- В образователен план, дейностите чрез който мотивирахме децата да се заинтересоват от прочетените истории, развиха интереса и към образователните направления: Български език и литература- Развиха се диалогичната и описателната реч, Използва се повече книжовен език, Подобриха се разказвателните им способности;Изобразително изкуство- Децата рисуваха любими герой от приказки, така както си ги представят. Организираха се изложби от детски рисунки по любими приказки, така се развиха изобразителните и творческите им умения;Околен свят- подобриха се комуникативните и социалните умения на децата.